
Чому статеве дозрівання у дівчаток починається раніше. Пояснюють вчені
Статеве дозрівання в дівчат починається майже на рік раніше, ніж чотири десятиріччя тому.
Про це свідчать дані 38 досліджень за участю десятків тисяч дівчат з усього світу.
Кожне з досліджень розглядало, яким чином йшов розвиток залозистої тканини молочної залози – thelarche, яка є ключовим маркером настання статевої зрілості.
Було встановлено, що між 1977 та 2013 роками вік, коли настає статеве дозрівання, щодесятиліття наставав раніше на три місяці.
Статеве дозрівання серед дівчаток зазвичай починається у віці від восьми до 13 років.
Але найостанніші дослідження показали, що у Європі середній вік статевого дозрівання дівчаток зараз становить близько 10 років.
Хлопчики починають статеве дозрівання в середньому на рік пізніше за дівчаток.
Науковці вважають, що це пов’язано із глобальною епідемією ожиріння, бо надмірна вага змінює рівень гормонів в організмі.
"Глобальна епідемія ожиріння може частково пояснити цю зміну у віці початку пубертатного періоду", – йдеться в дослідженні журналу JAMA Pediatrics.
Вчені також цитують дослідження, яке опублікували у 2017 році в Міжнародному журналі екологічних досліджень і громадської охорони здоров'я США.
В ньому було встановлено, що в дівчаток з ожирінням раннє статеве дозрівання трапляється в два рази частіше, ніж в дівчаток з нормальною вагою.
Показники ожиріння у всьому світі стрімко зростають, оскільки нездорова їжа стає все доступнішою, а рівень доходів в країнах, що розвиваються підвищується.
Вважається, що надмірна вага викликає резистентність до інсуліну, що підвищує рівень естрогену – гормону, який є ключовим у статевому дозріванні.
Два мільярди людей в усьому світі мають надмірну вагу, або страждають ожирінням.
70% з них – живуть в країнах з низьким, або середнім рівнем доходу.
Датські дослідники відзначили, що ожиріння – не єдина теорія стосовно того, що змінює вік статевого дозрівання.
Хімічні речовини в навколишньому середовищі – ще одна ймовірна причина.
"Зміни віку пубертатного періоду можуть служити чутливим індикатором впливу навколишнього середовища на здоров'я людини", – пише група дослідників.
"Заборонені, але стійкі хімічні речовини, такі як ДДТ (діхлордіфенілтріхлоретан) і ДДЕ (діхлордіфенілдіхлоретілен), були пов'язані з більш раннім віком статевого дозрівання".
Психологічні чинники також можуть впливати на вік статевого дозрівання, оскільки вважається, що стрес прискорює біологічний перехід до зрілості.
Одне з досліджень показало, що діти, які були усиновлені з країни, що розвивається батьками в Данії, в 20 разів частіше починали статеве дозрівання в ранньому віці.
Інші дослідження виявили аналогічні тенденції серед дітей, що іммігрують до Швеції, Франції, Бельгії, Швейцарії та США.
Раннє настання статевого дозрівання пов'язане з більш високим ризиком таких захворювань, як рак, серцевий напад та інсульт.
Також з ним пов'язують ранню менопаузу.